در این مطلب قصد دارم کمی با هم در مورد شروع برنامه نویسی با زبان برنامه نویسی سی شارپ و اینکه چگونه میتوانیم یک برنامه نویس حرفه ای سی شارپ شویم صحبت کنیم.

برای برنامه نویسی با زبان برنامه نویسی سی شارپ ابتدا باید نرم افزار یا به قول ما کامپیوتری ها کامپایلر اونو که نرم افزار Visual Studio هست رو دانلود کنید. بعد از دانلود این نرم افزار (که البته میتونید نسخه های مختلف اون با کاربرد های مختلف رو دانلود کنید.) شروع به کار می کنیم. اول که وارد نرم افزار می شوید در سمت چپ زیر نام نسخه Visual Studio منویی با نام Start وجود دارد که در زیر آن باید بر روی گزینه New Project کلیک کنید.

در صفحه باز شده در منو درختی سمت چپ در گزینه ی Templates بر روی  #Visual C کلیک کنید تا لیستی در میانه ی صفحه نمایش داده شود.

حالا بنا به نوع پروژه ای که می خواهید بنویسید یکی از گزینه های لیست را انتخاب کنید. اگر بار اول تان است همان گزینه Console Application مناسب است. برای نوشتن پروژه های گرافیکی شامل فرم از گزینه Form Application و برای کارهای مالتی مدیا از WPF Application میتوانید استفاده کنید. برای یافتن کاربرد های سایر گزیه ها میتوانید گوگل کنید.

با زدن کلید OK وارد بخش کد خواهید شد.

قسمت بالایی کد شامل کتابخانه ها هستند که بوسیله using به کد شما اضافه شده اند. این کتابخانه ها برای شما امکان استفاده از کدهای آماده ای که در آینده خواهید نوشت را فراهم می آورد. زیرا اگر این کتابخانه ها نباشند شما باید از کدهای بسیار سخت برای کدنویسی استفاده کنید.

بخش پایینی بخش کد شماست که ابتدا با namespace شروع می شود که نام کتابخانه کد شماست. بعد یک class وجود دارد که نام کلاس کد شماست (کلاس به قسمتی از کد گفته می شود که شامل توابع و متغیرها می باشد.) و بعد static void Main وجود دارد که تابع اصلی کد شماست.

حالا کد شما میتواند در داخل این تابع (Main) نوشته شود.

برای مثال دو خط کد زیر را بنویسید که سطر اول یک پیام را بر روی خروجی چاپ خواهد کرد و سطر دوم شامل کدی است که مانع از بسته شدن سریع صفحه خروجی می شود تا زمانی که برنامه دکمه ای از خروجی از شما دریافت کند.

برای اجرا در منو بر روی Debug کلیک کرده و سپس بر روی Start Debuging  کلیک کنید.