ویندوز سیستم عامل معروف شرکت بزرگ مایکروسافت است که تاکنون 9 نسخه از آن ارائه شده و نسخه دهم نیز در حال آماده سازی برای ارائه نهایی است. سیستم عامل در اصطلاح به نرم افزاری گویند که رابط بین سخت افزار و سایر نرم افزارها است.

ما در اینجا آموزش نصب ویندوز 8 را به شما ارائه خواهیم داد و ویندوز های بعدی نیز برپایه همین آموزش و یا ساده تر ارائه خواهند شد.


ابتدا سخت افزار مورد نیاز برای نصب ویندوز را ذکر می کنیم:

-پردازنده (سی پی یوCPU)یک گیگاهرتزی و یا سریع تر

-حافظه اصلی (رمRAM) یک گیگابایتی در صورتی که نسخه32 بیتی آن را نصب می کنید و 2 گیگابایتی در صورتی که نسخه 64 بیتی آن را نصب می نمایید( برای توضیح تفاوت این دو باید گفت نسخه 64 بیتی سریع تر عمل می کند و به همین خاطر نیازمند سخت افزار بهتر نیز می باشد.).

برای نصب ویندوز نیازمند سخت افزارهای دیگری مانند کارت گرافیکی و نمایشگر نیز می باشید که چون اکثر سیستم های کنونی از حداقل های این سخت افزارها برخوردارند نیازی به توضیح آنها نمی بینیم.


ویندوز را میتوانید از طریق فلشی که قابلیت بوت شدن داشته باشد و یا دی وی دی نصب کنید که این دو روش هیچ تفاوتی با هم ندارند. اگر فردی مبتدی هستید سعی کنید با تهیه بسته های نرم افزاری دارای ویندوز که شامل دی وی دی ویندوز می باشند این کار را انجام دهید و سراغ فلش مموری ها نروید.


پس از قرار دادن دی وی دی در رایانه سیستم خود را یکبار راه اندازی مجدد نمایید. در این حالت پس از شروع مجدد تصویری با لوگوی سازنده سیستم شما نمایش داده خواهد شد که زیر آن نوشته خواهد شد برای ورود به صفحه بوت دکمه هایی را بزنید که اکثرا دکمه DELETE می باشد. پس از فشار دادن سریع دکمه موردنظر شما به منویی رهمنون خواهید شد که در آن میتوانید با انتخاب دی وی دی (یا فلش) وارد مرحله نصب ویندوز شوید.


در این مرحله پنجره ای مانند تصویر زیر به شما نمایش داده می شود که در آن می توانید تنظیمات زبان های مورد استفاده در صفحه کلید و سیستم خود را مشخص کنید.
در صفحه زیر از شما پرسیده خواهید شد که آیا قصد نصب ویندوز را دارید که مطمئنا جواب شما مثبت خواهد بود پس بر روی کلید Install now کلیک کنید.حال اگر نسخه ویندوز شما از آنهایی باشد که شماره سریالی میخواهد آن را وارد کرده و به مرحله بعدی بروید. اگر نمی دانید شماره سریال ویندوزتان چیست با جستجویی در گوگل میتوانید آن را پیدا کنید.در مرحله بعد مجموعه قوانین مربوط به استفاده از این نسخه از این سیستم عامل که توسط کمپانی مایکروسافت تنظیم شده است نمایش داده می شود که با تیک دار کردن گزینه I accept this license term آن را قبول کنیم و سپس بر روی دکمه Next کلیک کنیم همانطور که مشاهده می کنید در متن نمایش داده شده در این صفحه ذکر شده است.حال نوبت به آن رسیده است که انتخاب کنید که دوست دارید که ویندوز فعلی نصب شده در سیستم شما به ویندوز ۸ بروزرسانی شود و یا به طور کل دوست دارید از اول این نسخه از ویندوز بر روی سیستم شما نصب شود. با انتخاب گزینه اول فایل ها و تنظیمات شما بعد از نصب این نسخه از ویندوز از بین نمی روند و در نسخه جدید نیز می توانید از آن ها استفاده کنید اما با انتخاب گزینه دوم یعنی Custom: Install Windows only advanced تعیین می کنیم که تنها می خواهیم ویندوز در یکی از پارتیشن ها و یا همان درایو سیستم ما نصب شود.
لیست پارتیشن ها و یا بهتر است بگوییم درایو موجود در هارد دیسک ما نمایش داده می شود و برای هر یک از آن ها مقدار فضای کلی و فضای خالی ( Free Space ) نیز نمایش داده می شود که با توجه به آن ها می توانید مناسب ترین درایو را برای نصب ویندوز انتخاب کنید و به مرحله بعد بروید. همچنین اگر دوست دارید قبل از رفتن به مرحله بعد یکبار درایو و یا پارتیشن مربوطه را فرمت ( Format ) کنید تا همه اطلاعات موجود در آن پاک شود و برای نصب ویندوز آماده سازی شود می توانید با انتخاب آن درایو و کلیک بر روی گزینه Drive Options این کار را انجام دهید.حال ویندوز شروع می کند به عملیات کپی و نصب ویندوز ۸ بر روی سیستم شما و ممکن است در این بین چند بار نیز سیستم شما راه اندازی مجدد شود به صورت خودکار که این برای نصب این نسخه از سیستم عامل بر روی سیستم شما لازم است.بعد از نصب ویندوز بر روی سیستم شما سیستم به صورت خودکار توسط برنامه نصاب راه اندازی مجدد ( Restart ) می شود و شما وارد مراحلی می شوید که در آن ها نیاز است تنظیمات حساب کاربری خود را برای استفاده از ویندوز وارد کنید. بهتر است توضیحات بیشتر را بر روی تصاویر درج شده در پایین مشاهده کنید تا با انجام این فرآیند نیز به خوبی آشنایی پیدا کنید.


ویندوز شما آماده به کار است.

از اینکه با ما هستید مچکریم. :)